Jak obronić się zdalnie?

Napisanie pracy dyplomowej to nie lada wyzwanie i bez pandemii, która skutecznie zmienia funkcjonowanie otaczającego nas świata. Jak więc z sukcesem zakończyć ten rok akademicki uzyskaniem tytułu licencjata, inżyniera lub magistra?

Zacznij od tematu

Ważne, by temat był dla Ciebie interesujący. Dużo łatwiej spędzić czas na pogłębianiu wiedzy, która jest dla Ciebie ciekawa niż realizując coś, co nie budzi w Tobie zainteresowania. Zastanów się więc na przykład jakie zgadnienia realizowane w trakcie studiów są dla Ciebie najbardziej interesujące, które z treści chcesz poszerzyć i dowiedzieć się czegoś więcej. Praca dyplomowa to też okazja do rozwoju swojej wiedzy. Warto dać sobie czas i przemyśleć oraz spisać wszystkie pomysły, które przychodzą Ci do głowy.

Wybór opiekuna pracy

Mając w głowie już pewne tematy, które Cię interesują możesz wybrać opiekuna. Sprawdź kto prowadzi seminarium na Twoim roku. Częstą praktyką jest umieszczanie na stronie internetowej krótkich opisów zainteresowań naukowych nauczycieli akademickich, co ułatwia wybór. Jeśli nie masz w głowie żadnego pomysłu - zapisz się do nauczyciela akademickiego, który prowadził interesujący Cię przedmiot albo pod okiem którego chcesz nabyć nowe umiejętności. Na określenie dokładnego tematu pracy przyjdzie czas. Jednocześnie zwyczaje dot. wyboru tematu oraz opiekuna na różnych uczelniach mogą być odmienne: mogą występować ograniczenia organizacyjne lub terminowe, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej niż w momencie rozpoczęcia ostatniego semestru.

Praca podczas seminarium

W zależności od kierunku są różne możliwości pracy podczas seminarium dyplomowego. W niektórych przypadkach podczas seminarium możesz spotkać się bezpośrednio ze swoim opiekunem wraz z grupą, relacjonując postępy w tworzeniu pracy dyplomowej, są jednak kierunki na których seminarium jest przedmiotem realizowanym niezależnie od opiekuna pracy i zakłada poznanie podstaw warsztatu badawczego i pisarskiego młodego naukowca. Niezależnie od formy warto dowiedzieć się na pierwszych zajęciach jak będzie wyglądała praca podczas seminarium oraz jakie są formalne wymogi stawiane pracy dyplomowej. Niektóre uczelnie określają np. minimalną liczbę stron.

Zacznij od teorii

Nawet jeśli w głowie masz pomysł na przeprowadzenie konkretnego projektu badawczego - zacznij od źródeł. Sprawdź co już zostało na ten temat napisane, jakie badania przeprowadzone i jakie teorie obalono. Być może bardzo podobne badanie do tego jakie masz w swojej głowie, zostało już zrealizowane. Obycie z różnorodną teorią pomoże Ci doprecyzować narzędzia badawcze i przyda się w trakcie analizy wyników. Dokładnie zweryfikuj też jak duże zasoby artykułów i książek istnieją w tym temacie w literaturze polsko- lub obcojęzycznej.

Pisz

Nie czekaj na natchnienie, nie wyznaczaj dnia od którego zaczniesz pisać. Po prostu pisz. Codziennie. Czasami bez większego planu, każdy fragment będzie można poprawić. Jeśli nie wiesz co napisać - redaguj napisane już fragmenty bądź dalej pogłębiaj wiedzę z zakresu teorii czy innych zrealizowanych badań. Możesz stworzyć grupę wsparcia wraz z innymi osobami z roku, tak by nawzajem motywować się do pisania. Nie bój się pytać opiekuna pracy. Nie ma głupich pytań. Po prostu pisz.

W trakcie opracowywania artykułu korzystano z publikacji “Kształcenie zdalne - historia prawdziwa. Oczami studentów” i “Kształcenie zdalne - historia prawdziwa. Oczami samorządów studenckich” oraz z wniosków z prowadzonych w ramach projektu szkoleń z samorządami studenckimi.

Michał Klimczyk, Julia Sobolewska

Projekt jest finansowy ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej

Ul. Bracka 18/16
00-028 Warszawa
E-mail: sekretariat@psrp.org.pl